FUNDATOR HALI Z DZIKOWA
- Odsłony: 3681

W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną podróż do miejsca urodzenia barona. Odwiedzimy Dieckow, czyli miejscowość położoną ok. 7 km na zachód od Barlinka, o pięknej historii i niezwykłym dziedzictwie przyrodniczym.
Dzikowo, podobno jak Dziedzice, jest miejscowością średniowieczną. Pierwsza wzmianka o Dieckow, pochodzi z 1337 roku i wspomina się w niej rodzinę von Hagen, właścicieli tutejszych ziem. Jeśli cofną się Państwo do historii Dziedzic, tam również wspominany jest ten ród. Ale wróćmy do Dzikowa. W XV wieku ziemie te posiadała rodzina vov Rungen, by w 1607 roku zbyć je w ręce Eckhardta von Beneckendorfa.
REKLAMA |
Dwadzieścia lat później, carskie wojska (ścigały pokonanych pod Granowem żołnierzy duńskich), obrabowały rodzinę Beneckendorf. Ich służbę rozstrzelano a w samej wsi zamordowano i raniono wiele osób. W 1715 roku, właścicielem tych ziem został rotmistrz Dulsabach Philipp von Hagen, który był szambelanem berlińskiego dworu. Trzy lata później w kronikach odnotowano tu cztery gospodarstwa chłopskie i dziesięć zagrodniczych. Ponadto, we wsi działał wiatrak. Początek XIX wieku to nowy właściciel tych dóbr a był nim szambelan dworu Schlippenbach.
W 1809 roku zanotowano tu siedem gospodarstw wiejskich, dwanaście zagrodniczych oraz siedemnaście chałupniczych. Kolejnym właściciele ziem był Heinrich Schneider a od 1853 majątek przeszedł w ręce rodziny von Klitzing. To właśnie oni założyli folwark, przebudowali pałac i przekomponowali park. W latach 30. XX wieku w Dzikowie znajdowała się straż pożarna, był tartak, gorzelnia, karczma oraz sklep z towarami kolonialnymi. Ostatnim właścicielem majątku był w Dzikowie był Dietrich von Klitzing, wspomniany przez nas wcześniej fundator hali sportowej w Barlinku. Tak jak w przypadku Dziedzic, również i tu warto przyjrzeć się budynkowi kościoła. Świątynia powstała na przełomie XV i XVI wieku a w XIX wieku została gruntownie przebudowana. Powiększono wówczas okna w bocznych elewacjach i dodano prezbiterium. Kościół został zniszczony podczas II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1975-1980.
https://barlinek24.pl/historia-barlinka/87-historia-miejscowosci/12272-fundator-hali-z-dzikowa.html#sigProId9b9faa6f07
Nie zapominajmy o pałacu, który został tu wzniesiony w XVII wieku oraz przebudowany w wieku XVIII i XIX. Został on zniszczony w 1945 roku i rozebrany po wojnie. Z zabudowań folwarcznych zachował się szereg budynków mieszkalnych i gospodarczych, pochodzących z XIX wieku. Najcenniejszym z nich jest dom rządcy majątku. Wspomnieliśmy o niezwykłym dziedzictwie przyrodniczym a mieliśmy tu na myśli pomnikową lipę szerokolistną (rosnąca przy kościele) o obwodzie pnia 560 cm i nasadzie pnia w obwodzie 1100 cm. Na uwagę zasługują także rosnące na obrzeżach polany parkowej platan klonolistny uznany za pomnik przyrody, skrzydłorzech kaukaski, cyprysik lawsona czy ten choinka kanadyjska. To tyle jeśli chodzi o Dzikowo. W kolejnej części przybliżymy Wam historię Żydowa.
monikary
Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas
Komentarze
Guest
Guest
Guest