FUNDATOR HALI Z DZIKOWA
- Odsłony: 5291

W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną podróż do miejsca urodzenia barona. Odwiedzimy Dieckow, czyli miejscowość położoną ok. 7 km na zachód od Barlinka, o pięknej historii i niezwykłym dziedzictwie przyrodniczym.
Dzikowo, podobno jak Dziedzice, jest miejscowością średniowieczną. Pierwsza wzmianka o Dieckow, pochodzi z 1337 roku i wspomina się w niej rodzinę von Hagen, właścicieli tutejszych ziem. Jeśli cofną się Państwo do historii Dziedzic, tam również wspominany jest ten ród. Ale wróćmy do Dzikowa. W XV wieku ziemie te posiadała rodzina vov Rungen, by w 1607 roku zbyć je w ręce Eckhardta von Beneckendorfa.
REKLAMA |
Dwadzieścia lat później, carskie wojska (ścigały pokonanych pod Granowem żołnierzy duńskich), obrabowały rodzinę Beneckendorf. Ich służbę rozstrzelano a w samej wsi zamordowano i raniono wiele osób. W 1715 roku, właścicielem tych ziem został rotmistrz Dulsabach Philipp von Hagen, który był szambelanem berlińskiego dworu. Trzy lata później w kronikach odnotowano tu cztery gospodarstwa chłopskie i dziesięć zagrodniczych. Ponadto, we wsi działał wiatrak. Początek XIX wieku to nowy właściciel tych dóbr a był nim szambelan dworu Schlippenbach.
W 1809 roku zanotowano tu siedem gospodarstw wiejskich, dwanaście zagrodniczych oraz siedemnaście chałupniczych. Kolejnym właściciele ziem był Heinrich Schneider a od 1853 majątek przeszedł w ręce rodziny von Klitzing. To właśnie oni założyli folwark, przebudowali pałac i przekomponowali park. W latach 30. XX wieku w Dzikowie znajdowała się straż pożarna, był tartak, gorzelnia, karczma oraz sklep z towarami kolonialnymi. Ostatnim właścicielem majątku był w Dzikowie był Dietrich von Klitzing, wspomniany przez nas wcześniej fundator hali sportowej w Barlinku. Tak jak w przypadku Dziedzic, również i tu warto przyjrzeć się budynkowi kościoła. Świątynia powstała na przełomie XV i XVI wieku a w XIX wieku została gruntownie przebudowana. Powiększono wówczas okna w bocznych elewacjach i dodano prezbiterium. Kościół został zniszczony podczas II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1975-1980.
https://barlinek24.pl/historia-barlinka/87-historia-miejscowosci/12272-fundator-hali-z-dzikowa.html#sigProId9b9faa6f07
Nie zapominajmy o pałacu, który został tu wzniesiony w XVII wieku oraz przebudowany w wieku XVIII i XIX. Został on zniszczony w 1945 roku i rozebrany po wojnie. Z zabudowań folwarcznych zachował się szereg budynków mieszkalnych i gospodarczych, pochodzących z XIX wieku. Najcenniejszym z nich jest dom rządcy majątku. Wspomnieliśmy o niezwykłym dziedzictwie przyrodniczym a mieliśmy tu na myśli pomnikową lipę szerokolistną (rosnąca przy kościele) o obwodzie pnia 560 cm i nasadzie pnia w obwodzie 1100 cm. Na uwagę zasługują także rosnące na obrzeżach polany parkowej platan klonolistny uznany za pomnik przyrody, skrzydłorzech kaukaski, cyprysik lawsona czy ten choinka kanadyjska. To tyle jeśli chodzi o Dzikowo. W kolejnej części przybliżymy Wam historię Żydowa.
monikary
Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.
Komentarze
Guest
Da stime ich Ihnen voll zu!
Guest
Guest
Guest