SIEDE, WIEŚ NA SKRAJU PIĘKNEGO LASU
- Odsłony: 6588

Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą 1295r. Wydano wówczas dokument, w którym czytamy, że Albrecht III nadaje wieś klasztorowi cysterek z Pełczyc.
W XIV wieku w Żydowie istniał kościół, bowiem w 1337 roku miejscowość obejmowała 40 łanów ziemi w tym trzy plebańskie. Po tym jak w XVI wieku ograniczono a w niektórych przypadkach wręcz wyeliminowano rolę religii w społeczeństwie, wieś przeszła w ręce rodziny von Waldow. W XVIII wieku właścicielem majątku Siede był Budelius ze Szczecina, po którym ziemie przejął Cantennius. Wówczas, we wsi było sześciu chałupników, kowal oraz rybak.
REKLAMA |
Lata późniejsze to dla Żydowa okres prawdziwego rozkwitu. W 1841 roku, majątek przeszedł w ręce Teodora Dendorfa ze Szczecina, z inicjatywy którego w 1853 roku wybudowano dwór i większość budynków gospodarczych (dwór był murowany, parterowy i nakryty dwuspadowym dachem). Dwadzieścia lat później, majątek zakupił generał porucznik von Wittich, którego córkę w 1883 roku poślubił Otto von Kalckstein. Ta rodzina, była ostatnimi właścicielami majątku. Konkretnie był nim rotmistrz Friedrich Wilhelm Ludwig von Kalckstein a ówczesny areał ziemski obejmował powierzchnię ok. 1000 ha.
Jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej, we wsi był tartak oraz gorzelnia. Niestety do dziś nie zachował się ani dwór ani kościół i część zabudowań folwarcznych. Z zachowanej zabudowy, warto zwrócić uwagę na budynek rządcówki a także kamienną stodołę i budynek inwentarski z 1853 roku.
https://barlinek24.pl/historia-barlinka/87-historia-miejscowosci/12321-siede-wies-na-skraju-pieknego-lasu.html#sigProId0c0221e26c
Wspomniany już kościół wybudowany był z granitowych, obrobionych kwader. Tak jak pisaliśmy powyżej, kościół istniał już prawdopodobnie w XIV wieku i właśnie z tego okresu pochodził ślad schodkowego, ostrołukowego portalu umieszczonego w elewacji zachodniej. W 1715 roku została nadbudowana dzwonnica a w latach 1882-1883 świątynię przebudowano. W środku kościoła był piękny drewniany, ambonowy ołtarz oraz ławy kolatorskie.
Żydowo to nie tylko historia ale także piękne dziedzictwo przyrodnicze. To właśnie do tej wsi prowadzi nas szpaler dębów szypułkowych a drogę we wsi zdobią klony, dęby i kasztanowce. To dziedzictwo to przede wszystkim najpiękniejsza krajobrazowo, chroniona Dolina Płoni. To tutaj znajdziemy najwspanialsze widoki zwane „Bieszczadami Barlineckimi”.
W obszarze Doliny, oprócz Żydowa, leży Równo (z najbardziej cennym przyrodniczo rezerwatem „Skalisty Jar Libberta”) Laskówko oraz Jagów i Chrapowo. Nie zapominajmy również o Niepołcku, którego historię przedstawimy kolejnym razem.
monikary
Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"
Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.
Komentarze
Guest
Guest
Więcej więcej o naszym regionie proszę :)