Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
  • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

  • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

  • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

  • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

  • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

  • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

  • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

  • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

  • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

  • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

  • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
Image
Stary dworzec kryje tajemnice?

Po mroźnej zimie i obfitych opadach śniegu w niektórych częściach miasta samoczynnie zaczęła obsuwać się ziemia tworząc wyrwy w jezdni i chodnikach. W miejscu gdzie niegdyś stał dworzec kolejowy zapadnięta ziemia zwróciła uwagę archeologa Marcina Peterleitnera i pracowników Muzeum Regionalnego w Barlinku.

 

Powiększający się otwór stwarzał niebezpieczeństwo dla przechodniów i wymagał podjęcia szybkiej interwencji. Przy tej okazji, z uwagi na historyczne znaczenie tego terenu i po uzyskaniu wymaganych pozwoleń przystąpiono do odkopywania tego miejsca co wzbudziło zainteresowanie sporej grupy mieszkańców Barlinka. I jak to w takich przypadkach najczęściej bywa, ile osób tyle teorii.

REKLAMA

To tunel, piwnica, kanał – przed odkopaniem teorii było wiele. Na miejscu pracowała koparka co z pewnością ułatwiło szybką penetrację terenu. Z każdymi kolejnymi kilogramami wykopywanej ziemi ukazywały się ściany przedwojennej piwnicy a w niej opony z wozu bojowego, węgiel, spalone niemieckie dokumenty, mnóstwo elementów metalowych (zbrojenie, nożyczki itd.). Ze względu na interwencyjny charakter działań prace ograniczono do niewielkiego obszaru ok. 4x4 m. W ich trakcie odsłonięto zaskakująco dobrze zachowany fragment pozbawionej stropu piwnicy, z mocną, betonową podłogą. To wypełnione gruzem pomieszczenie jest niewątpliwie tylko niewielkim fragmentem piwnic ciągnących się niegdyś pod budynkiem dworca.

Image

Z punktu materialnego znalezisko nie jest duże ale z punktu historycznego ogromne. Pozwolenie na penetrację terenu obejmowało tylko jego niewielką część, a szkoda bo dworzec był niebywałych rozmiarów a szukano tylko w jego niewielkiej części. Po zakończeniu prac teren uporządkowano likwidując niebezpieczną dziurę.

Kto wie, może następne odkrycia czekają na nas przy okazji kolejnych „tajemniczych” zapadnięć terenu…?

M.P.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież