Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
  • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

  • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

  • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

  • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

  • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

  • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

  • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

  • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

  • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

  • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

  • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 czwartek 25 kwietnia 2024r.   imieniny: Jarosław, Marek, Wasyl

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Podróż w czasie

01. marca 2016 r. odbyła się uroczystość oddania do użytku nowej części barlineckiego szpitala. Z nowo wybudowanego budynku można przejść do jego dwóch starszych części. Starych, ale jak starych? Cofnijmy się więc w czasie. Mamy XIX wiek a w Barlinku działa szpital św. Jerzego.

   

Spełniał on przede wszystkim rolę opiekuńczą dla wdów i osób ubogich, jednak w drugiej połowie XIX wieku stał się placówką medyczną (nie rezygnując z poprzedniej funkcji). Na początku XX wieku szpital ten, mieszczący się przy ul. Chmielnej, dysponował 20 miejscami dla chorych a w ciągu roku udzielał pomocy 150 osobom. Jednak I wojna światowa obnażyła braki w podstawowej opiece medycznej. Nie spełniał on żadnych norm i warunków (nie można było przeprowadzać operacji chirurgicznych).

Image  

Wtedy też do głosu doszedł dr Isbary, radca sanitarny. Popierany przez miejscowych lekarzy i burmistrza Fritza Wunnicka, przedstawił projekt budowy nowego Szpitala Miejskiego. Po akceptacji Rady Miejskiej, w 1927 roku przystąpiono do budowy obiektu przy ul. Szpitalnej. Budynek z nowoczesnym zapleczem technicznym wybudowano z funduszy prowincjonalnej kasy chorych, która udzieliła pożyczki na ten cel w wysokości 120 tysięcy marek.

REKLAMA

Budowa Szpitala Miejskiego trwała 15 miesięcy a jego oficjalnego otwarcia dokonano 04 kwietnia 1929 roku. W tym dniu pracujący tam lekarze otrzymali również prezent, w postaci ambulansu do przewozu chorych. W 1928 roku z okazji 650-lecia miasta Berlinchen Rektor Resse z Berlina, przewodniczący Zjednoczenia Wiernych Ojczyźnie Mieszkańców Berlinchen, przekazał na wyposażenie szpitala cztery malowane okna do pomieszczenia rozrywkowego harmonium. Były to witraże, które do dziś mogą Państwo zobaczyć, wchodząc do barlineckiego szpitala. Pierwszym naczelnym lekarzem Szpitala Miejskiego w Barlinku został dr Franz Otto. Pracował tam jako ginekolog oraz chirurg a jego żona pełniła funkcję instrumentariuszki. Mieszkańcom Barlinka dał się poznać jako człowiek gotowy udzielić pomocy o każdej porze dnia i nocy, co zaowocowało zaufaniem nie tylko wśród pacjentów ale również kolegów po fachu.

Image 

Mówiono, że w ciągu 5 lat pracy, wykorzystał tylko 10 dni należnego mu urlopu. Kiedy otrzymał ofertę objęcia funkcji ordynatora szpitala w Berlinie zrezygnował z niej na rzecz Barlinka. Dobre wieści o barlineckim szpitalu roznosiły się błyskawicznie. Coraz więcej pacjentów chciało się tu leczyć, więc zaistniała potrzeba rozbudowy wschodniego skrzydła. W ten sposób z 66 łóżek stan ten powiększył się do 180 sztuk, a Szpital Miejski stał się tym samym Szpitalem Powiatowym.

Image  

Druga wojna światowa powołała dr Otto do służby, jednak szybko z niej powrócił. Był tu bardziej potrzebny. W ciągu tych 5 lat opiekował się blisko 2000 rannymi żołnierzami. Kiedy w styczniu 1945 r. otrzymał informację o zbliżającej się Armii Czerwonej, podjął decyzję o szybkiej ewakuacji wszystkich rannych znajdujących się w barlineckim szpitalu. Pomimo zakazu ewakuacji osób cywilnych, postanowił też odesłać swoich najbliższych. Niestety był to również koniec jego działalności w Szpitalu Powiatowym w Barlinku.

Image 

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, 10 lipca 1947 roku ponownie uruchomiono część szpitala. Cały Szpital Powiatowy, z oddziałami chirurgicznym, dziecięcym oraz zapobiegawczym otwarto 5 czerwca 1948 roku. Do dnia dzisiejszego nie utracił on rangi Szpitala Powiatowego a teraz, jest on jednym z nowocześniejszych szpitali w okolicy z izbą przyjęć, oddziałem chorób wewnętrznych, oddziałem pediatryczno-neonatologicznym, oddziałem chirurgicznym z blokiem operacyjnym, oddziałem ginekologiczno-położniczym z odcinkiem intensywnej opieki medycznej, pracowniami diagnostycznymi, rehabilitacją i zakładem pielęgnacyjno – opiekuńczym. Otwarta w tym roku nowa część szpitala kosztowała blisko 12 mln złotych.
 
monikary

Źródło: Heimatkreis Soldin/Neumark Die Gesichichte eines ostdeutschen Heimatkreises 1981 rok Eigenverlag Heimat Kreis Soldin 3040 Soltau; Nadwarciański Rocznik Historyczno – Archiwalny nr 17/2010 (Paweł Gut, „Z dziejów społeczno – gospodarczych Barlinka w XIX i pierwszej połowie XX wielu”. Część 1. Życie społeczne. Opieka medyczna i społeczna w Barlinku”).

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież