pldaenfrdeuk

 poniedziałek 25 maja 2020r.   imieniny: Grzegorz, Maria Magdalena, Urban

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Chyba każdy z nas, mieszkańców Barlinka, słyszał o legendzie, jaka krąży od wielu pokoleń w każdym z domostw. Mowa tu o opowieści o Jeziorze Chmielowym i ukrytych w jego toni tajemnicach. Jak było naprawdę?

W dawnych czasach, na miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Jezioro Chmielowe, znajdowała się góra a na jej szczycie klasztor zakonnic. Siostry niestety nie były zbyt pobożne a to co odbywało się w klasztornych murach nie nazwalibyśmy czynami moralnymi. Któregoś dnia, na to siedlisko zła, spadła prawdziwa kara z niebios. W jednej chwili zniknęła góra, wraz z nią klasztor a w tym samym miejscu pojawiło się jezioro. Biedne zakonnice od tego dnia oczekują na wybawiciela i co roku, w dniu Świętego Jana, wysyłają na powierzchnię jeziora jedną z nich. Siada ona na brzegu, na kamieniu i błaga o łaskę. Któż mógł ją i pozostałe siostry zakonne wybawić?

REKLAMA

Mogło tego dokonać dziecko szczęścia urodzone w niedzielę. Tylko taka osoba, mogła dostrzec na kamieniu proszącą zakonnicę. Wtedy, gdy ujrzy już siostrę, musi przebiec z rynku nad jezioro w czasie, jaki upływał od pierwszego uderzenia zegara w południe. Jeżeli udałoby się to wykonać, zanim wybije dwunasty dźwięk, to czyn zbawienia byłby spełniony.

Istnieje jednak jeszcze inna legenda. Nad Jeziorem Chmielowym, na górze, stał zamek von Vossa – znanego rozbójnika. W czasie strasznej burzy, został on wraz ze wszystkimi współmieszkańcami strącony do jeziora. Od tamtej chwili w dniu Świętego Jana, nad brzegiem siada piękna nimfa i oczekuje na tego, kto ją wyzwoli. Owa piękność miała być garderobianą w domu von Vossa. Ile w tym prawdy, ile legendy? Chyba jeszcze nie znalazł się śmiałek, który przebiegłby z rynku nad taflę jeziora, aby uratować zakonnice lub piękną garderobianą. A może już ktoś próbował?

 

Źródło: Führer durch Berlinchen Und Umgebung, 1934 r. Przewodnik po Barlinku i okolicach (Muzeum Regionalne w Barlinku).

monikary

  

Komentarze

czoban

1 dom od prawej pamietne czasy ktore nigdy nie wrucą ale slyszałem też o takiej legendzie że jak sie walnie 20 wojaków w 3 godziny na mostku na tym jeziorze to ponoć ujrzą WSK-e z 45 roku i prawdopodobnie będzie mieć zapalone światła. Pozdrawiam
+17

krytyk

A kto powiedział że macie 12 sek ?? przerwa miedzy jednym a drugim uderzeniem w dzwon to 6 sekund. Mamy 72 sekundy :) szukamy śmiałka
+6

Guest

"Biedne zakonnice od tego dnia oczekują na wybawiciela i co roku, w dniu Świętego Jana, wysyłają na powierzchnię jeziora jedną z nich. Siada ona na brzegu, na kamieniu i błaga o łaskę [...]Tylko taka osoba, mogła dostrzec na kamieniu proszącą zakonnicę. Wtedy, gdy ujrzy już siostrę, musi przebiec z rynku nad jezioro w czasie,[...]" - tylko ja nie rozumiem? Skoro musisz ją zobaczyć nad jeziorem, w dniu Świętego Jana, to trzeba tego samego dnia wrócić się na rynek, poczekać do południa i sprint z powrotem?
+19

TBM58

Cytuję Guest:
A może by tak zorganizować bieg spod kościelnych dzwonów nad brzeg jeziora. Na przykład w czasie dni miasta w samo południe, oczywiście w nawiązaniu do legendy i z nagrodą symboliczną ale powiązaną z nazwą jeziora, beczką przedniego trunku chmielowego.

Nie da rady bo trzeba na rondzie SW Płonia zwolnić z uwagi na roboty podziemne a na Bonifacego bez przystanku nie pobiegnie.
+38

Guest

A może by tak zorganizować bieg spod kościelnych dzwonów nad brzeg jeziora. Na przykład w czasie dni miasta w samo południe, oczywiście w nawiązaniu do legendy i z nagrodą symboliczną ale powiązaną z nazwą jeziora, beczką przedniego trunku chmielowego.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi".